Aft Ağız Uçuğu Bitkisel Tedavisi-AFTa iyi Gelen Bitkiler ve Pamukçuk Doğal Tedavi Yolları

Aft Ağız Uçuğu Bitkisel Tedavisi-AFTa iyi Gelen Bitkiler ve Pamukçuk Doğal Tedavi Yolları

AFT her ne kadar halk arasında ağızda görülen uçuklar ile karıştırılsa da aslında pamukçuk olarak bidiğimiz ve bir tür ağız ülseri rahatsızlığından başka bir şey değildir. Şimdi sizlere aft hakkında bilgiler verecek ve AFT için ne gibi doğal yollar ile bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir onları anlatacağız. Kısacası AFT pamukçuğa iyi gelen bitkiler ve kullanılışı nasıl yapılıyor onu anlatacağız. Tabi burada Limon uygulamasınn en işe yarar AFT evde tedavi yolu olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim.

Aftlar ya da diğer adları ile ağız ülserleri ve aftöz stomatitler en sık görülen ağız sağlığı sorunudur. Konuşurken ve yemek yerken oldukça rahatsız edicidirler. Ağız içi yumuşak dokularda oluşan aftlar bulaşıcı değildir. Her yaşta ve herkeste oluşabildiği gibi bir kez iyileştikten sonra tekrar oluşabilirler.

Pamukçuk olarakta bilinen aftlar genellikle beyazımsı oval ve bir santimetre çapında, çevresi kırmızı yaralardır. Ağızdaki nemli her bölgede hatta dilde bile gelişebilir. Kadınlar ve çocuklarda daha fazla oluşur. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de hormonal dengeden kaynaklandığı sanılmaktadır.

Aftlar hayati tehlike oluşturmayan dolayısıyla ciddi sayılmayan sağlık problemleridir. Tedavi ya da tıbbi mudahale olmadan iki hafta içinde düzelir. Bununla birlikte yemek yerken başta olmak üzere bazı durumlarda oldukça acı vericidir. Sıcak ve baharatlı yiyecekler acıyı arttırmaktadır. Aft lenf şişmesi, halsizlik ve ateşe neden olabilir.

Alışılmışın dışında büyük görünen, çok sık tekrarlayan ya da kalıcı hale gelen, dudak kenarlarına taşan, rahatlatıcı önlemlere rağmen ağrı ve acısı geçmeyen, yemek yemeyi imkansız kılan ve çok yüksek ateşe neden olan aftların varlığında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bebeklerde sık tekrarlayan aft oluşmasının nedeni diş çıkarma olabilir.

Aft oluşum nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminin zayıflığı, adet dönemi, cips ve kuruyemiş tüketimi, gıda alerjileri, çinko, demir, folik asit, B 12 vitamini eksikliği, kalıtım, bakterilerin varlığı ve sindirim problemleri nedeni ile oluştuğu düşünülmektedir.

Aft sorunu yaşayan bir kişi yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, B vitamini, hafif pişmiş sebzeler, yoğurt tüketmeli, kahve, turunçgil, baharat, cips, kuruyemiş tatlı, aşırı tuzlı, süt ürünleri, çikolata tüketmemelidir.

Yemek yerken çiğnemeye özen gösterilmeli ve dişler düzenli fırçalanmalıdır. Eller ağıza sokulmamalı, tırnak yeme, parmak emme gibi alışkanlıklar terkedilmelidir.

AFT İçin Bitkisel Çözüm Yolları-Ağız ülserini giderici bitkisel yöntemler:

* Yarım kesilmiş limonun üzerine tuz dökerek ağız içine sürülür. (yakmaktadır)
* Ağzı ayran ile çalkalayın.
* Dişleri kabartma tozu ile fırçalayın ve kabartma tozu koyulmuş su ile gargara yapın.
* Acı, kırmızı biberi bol tüketin.
* Sirke emdirilmiş pamuğu aft yaralarının üzerine koyun.
* Zencefili su ile macun yaparak aftlara sürün.
* Yabani kekik yağı sürün.
* Portakal suyu ile gargara yapın.
* Hindistan cevizi sütü ve bal ile günde 3 defa diş etlerinize masaj yapın.
* Ağız içine nane yağı sürün.
* Gül suyu ile 3-4 kere gargara yapın.
* Bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek günde 3 defa gargara yapın.
* Çemen otu ve kişnişi suda kaynatarak gargara için kullanın.
* Papatya çayı için.
* Dişleri soda ile fırçalayın.
* Çiğ soğanı keserek yaralara sürün
* Eriği kaynatarak suyunu alarak ağzınızı gargara yapın.
* Bol miktarda yeşil biber yiyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *