Yumuşak Tırnak Bakımı-Tırnak Yumuşaması Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Yumuşak Tırnak Bakımı-Tırnak Yumuşaması Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Yumuşak tırnaklar özellikle kadınların tırnak makyajı ve bakımı yapmaları önündeki en önemli engellerden bir tanesidir. Yuşak tırnaklara sahip olan hanımlar tırnakları şekillendirmede zorluk çekebilirler. BU durum yani yumuşak tırnak, tırnakların kırılgan ve hassas olmasının en önemli nedenidir. Bu durumda ne yapmak gerekir? Elbette öncelikle tırnakları sertleştirmek ve kuvvetlendirmek için neler yapılabilir ve tırnak yumuşamasının nedenleri nelerdir bunlar araştırılmalıdır. Genellikle tırnakların yumuşamasının nedeni olarak yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu tırnakların yeteri miktarda kalsiyum ve mineral bakımından beslenememesi yatmaktadır.

Tırnak sağlığı için son derece önemli ve lüzumlu olan vitamin ve kalsiyumu iyi alamamış olma olasılığı da vardır. Sağlık ve kuvvetlerini geri kazandırmak için haftada iki kere kalsiyum içerikli besleyici uygulayın.

TIRNAK YUMUŞAMASI:

Ailesel nedenler,proteinden yetersiz beslenme,B7 vitamini (biotin) ve mineral eksikliğinde tırnaklarda yumuşama ve kalite kaybı görülür buda tırnakların daha çabuk kırılmasına neden olur.Yine mantar enfeksiyonuda tırnağın yumuşamasına neden olan sebeplerdendir.

TEDAVİ:

Nedene yönelik tedavi yapılır.Ailesel nedenlerle tırnak yumuşuyorsa tırnak uzama hızını ve kalitesini artıran B/ vitamini (biotin) inden günde 2 mg alınmalı ve tırnak sertleştirici kullanılmalıdır.Protein,vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ise diyet bu maddeler yönünden desteklenir.Mantar nedeni ile kırılıyorsa o zaman uygun tedaviyi sabırlı ve düzenli uygulamak gerekir.

Ayrıca hipotiroidide (guatr) tırnaklar kalınlaşır kırılganlığı artar,hipertiroidide (zehirli guatr) ise tırnaklarda yumuşama ve çekilme görülür bu durumda temelde yatan guatr hastalığı tedavi edilirken ek olarak günlük 2 mg biotin (B7 vitamini) alınmalıdır.

Tırnaklarınız hem yumuşaklıktan hemde sertlikten kırılabilir.Sertliğin nedeni de tırnaklarınızın kurumuş olmasıdır.Bunun için tırnaklarınızı bu karışımla nemlendirebilirsiniz.

Bir fincana
1 yemek kaşığı gliserin
Yarım limon suyu
1 tatlı kaşığı limon kolanyasını
koyarak iyice karıştırın.Her işiniz bittiğinde tırnaklarınızı bu karışıma batırın.

Tırnaklarınız çok kolay çatlıyorsa tırnak etlerinizi ve tırnakarınızı geceleri yatmadan önce biraz limon ve gliserinle karıştırdığınız zeytin yağ ve badem yağına batırıp ovuşturun

Benzer Yazılar

 • tırnak yumuşaması
 • tırnak nasıl sertlesır
 • tırnaklar nasıl sertleşir
 • tirnak sertleştirmek için ne yapmali
 • yumuşak tırnaklara çözüm
 • tırnak nasıl sertleştirilir
 • tırnakları sertleştirmek için ne yapmalı
 • tırnak sertleştirmek için ne yapılır
 • tırnak sertleştirmek
 • tirnak sertliği
 • tırnak sertleştirmek için ne yapılabilir
 • yumuşak tırnaklar
This entry was posted in Tırnak Bakımı. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>