Şeytan Tırnağı Neden Çıkar-Şeytan Tırnağı Nedenleri Tedavisi

Şeytan Tırnağı Neden Çıkar-Şeytan Tırnağı Nedenleri Tedavisi

Şeytan tırnakları özellikle hanımların el güzelliğini olumsuz yönde etkileyebilen ama bir o kadar da sağlık yönünden bir takım riskler barındırabilen bir tırnak şekil bozukluğudur. Aşağıda da detaylı bir biçimde anlatıldığı üzere şeytan tırnakları parmak uçlarında ciddi lezyonlara ve iltihabi enfeksiyonlara davetiye çıkarabilmektedir. Şimdi sizlerle şeytan tırnağı neden çıkar, şeytan tırnağına bitkisel doğal çözümler var mıdır, şeytan tırnağının tedavi yolları nelerdir bu konuda uzman doktor Emine Özge Ayabakan’dan bilgiler alalım.

Tırnak yeme alışkanlığı, aşırı manikür-pedikür yapılması, egzama gibi bazı cilt rahatsızlıkları tırnak etrafındaki deriye zarar vererek tırnak dokusunun yeterli beslenmesini engeller ve böylece tırnak dokusuna benzer dikensi deri çıkıntıları dediğimiz şeytan tırnakları oluşur” şeklinde konuşan Dermatoloji Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan, şeytan tırnağının oluşumunu engellemenin yollarını anlattı.

Şeytan tırnakları denilen dikensi-kalınlaşmış tırnak etleri, cildin korunma mekanizmasının bozulmasına ve dolama adı verilen tekrarlayan iltihaplanmalara sebep olur. Buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda tırnaklarda şekil ve renk bozuklukları gelişir. El ve ayak tırnaklarımıza uygulayacağımız gliserin, vazelin, e vitamini, zeytinyağı gibi maddeleri içeren düzenli bir bakım kremi ile şeytan tırnaklarına bağlı gelişen sağlık sorunlarını engellemiş oluruz.

Şeytan tırnağına bağlı şişme veya kızarıklık gelişmişse bu infeksiyonun ilerlemesine engel olmak için antibiyotikli krem sürülebilir. Ağrılı şişlik ve kızarıklıklar sürekli tekrar ediyorsa altta yatan nedeni araştırmak, çözmek açısından mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir.

İnce, beyaz, uzun tüyler normal midir?

Stres ve hastalıklarla birlikte vücudumuzda oluşan değişiklikler cildimize de yansır. İstemediğimiz cilt problemleri ortaya çıkabilir. Örneğin; şeytan tüyü dediğimiz ince, uzun tüylerin sayısı normalden fazla oranda çıkabilir. Bu ince beyaz renkteki uzun tüyler vellüs tipi tüy yapısında olup normalde de nadiren, özellikle yüz, boyun, sırt gibi vücudumuzun belirli bölgelerinde geçici olarak görülebilir ve normal olarak kabul edilir. Her insanda rastlanabilir. Fakat sayıca fazla olması durumunda araştırma açısından bir uzman tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *