Doğumdan sonra cinsellik ve cinsel yaşam nasıl olmalıdır-Hamilelikten sonra cinsel ilişki

Doğumdan sonra cinsellik ve cinsel yaşam nasıl olmalıdır-Hamilelikten sonra cinsel ilişki

Hamilelik süresince çiftlerin cinsel yaşamlarında hamilelikten kaynaklanan doğal nedenler nedeniyle bir takım kısıtlar ortaya çıkmaktadır. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsel ilişki serbest ise bunun sınırı ne olmalıdır. Doğumdan sonra cinsel hayat nasıl normale döner. Doğumun ardından ne zaman cinsel ilişkiye girilmelidir gibi soruları yazımızda cevaplayacağız.

Doğum sonrası seks ve cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Doğum sonrası cinsel hayatta bazı değişiklikler olabiliyor. Aslında bu durumdan kadınlar kadar olmasa da erkekler de etkileniyor.

oğum sonrasında daha fazla salgılanan ve bebeğin emzirilmesinde büyük rol oynayan ´prolaktin´ hormonu cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluğuna neden oluyor. Kadında doğal olarak bu hormonun aşırı salgılandığı emzirme dönemi boyunca cinsel isteksizlik sorunu baş gösteriyor.

Kaygılar
Doğum sonrası ortaya çıkan cinsel isteksizlikte estetik kaygılar da etkili. Kendini beğenmeyen kadının sevişme sırasında zihnini sürekli bedeniyle meşgul etmesi cinsel ilişkiden zevk almasını önlüyor. Bunun yanı sıra eşini eskisi kadar bakımlı bulmayan erkek de cinsel yaşamdan uzaklaşabiliyor. Disparoni, kadında cinsel ilişkiye yineleyici biçimde ya da sürekli olarak genital ağrının eşlik etmesi şeklinde nitelendiriliyor. Bu sorundan yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla ilişki kurmaktan kaçınıyor. Doğum sonrasında gelişen disparoninin en önemli nedeni ise, doğum sonrası kadının sağlığına tam kavuşmadan cinsel ilişkiye girmesi. Bunun yanı sıra cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar ilişki sırasında uyarılma sorunu yaşadıkları için vajinal bölgelerinde yeterli ıslanma oluşmuyor. Vajinadaki kuruluk da disparoniye, yani ağrılı cinsel birleşmeye yol açıyor.

Etkilenme
Cinsel isteksizlik ve ereksiyon kaybı, doğum sonrasında erkekler arasında da görülüyor. Uykusuz geceler, iki üç saatte bir tekrarlanan emzirme işlemi, bebeğin sık sık hastalanması derken o güne dek sadece birbirine odaklanan çiftler, doğumun ardından neredeyse tüm ilgiyi çocuğa yöneltiyor.

Tedavi
Sorunların tedavisi, altta yatan nedene göre değişiyor. Kimi zaman kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile psikiyatristin birlikte çalışması yarar sağlıyor. Erkekte bir sorun varsa, devreye ürolog giriyor. Faktörler tespit edildikten sonra çifte terapi uygulanıyor.

Bir çok kadın sopum sonrası cinsel isteksizlik ve seks sorunları yaşıyor. Biz bu gibi durumlarda, kesinlikle bir dokdora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Doğum yapan kadınların eşi ise bu gibi durumlarda eşine anlayış göstermeli ve lohusa psikolojisini göz önünde bulundurmalıdır. Sağlık ve sevgiyle kalın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *