Kürtajın zararları yan etkileri ve kürtaj olmanın riskleri nelerdir

Kürtajın zararları yan etkileri ve kürtaj olmanın riskleri nelerdir

Kürtaj toplum olarak pek te tasvip etmediğimiz bir konudur. İşin dini ve ahlaki boyutunu bir yana bıraksak bile anne adayı açısından kürtaj olmanın riskleri, zararları ve yan etkileri vardır. Bu yazımızda kürtaj olmayı düşünen ve web te şöyle bir araştırma yapan anne adaylarına kürtajın zararları ve yan etkileri hakkında ufak bir kaç hatırlatmada bulunmak istedik.

İstenmeyen gebeliklerde önlem alınmadığı taktirde ki buna halk arasında ”kazara” diyoruz, bu gibi durumlarda ve düşük sonuçlarında kürtaj operasyonları gerçekleştirmelidir. Peki kürtajın olası zararları ve riskleri nelerdir?

Hayatında çok fazla kürtaj ameliyatına girmiş doktorlar tarafından yapıldığında, normal hamileliğin henüz ilk haftalarında yapılan kürtaj ameliyatlarında karşılaşılabilecek sorunlar oldukça azdır. Ancak yinede cerrahi bir ameliyat olduğu için çeşitli riskleride içermektedir:
– Rahim ve Bağırsak Delinmesi
– Kanamalar
– Rahimin iç bölümünde kürtaj sonrası parça kalması
– Rahimde enfeksiyon oluşması
– Anesteziye bağlı çeşitli problemler
Kürtaj ameliyatının uygulanacağı ortamın son derece steril ve mikroplardan temizlenmiş olması çok önemlidir. Hamileliğin tam olarak geçirilememesi, rahime özel anatomik farklılıklardan veya hamileliğin çok öncesi bir haftada tahliye edilmesi işlemine bağlı olabilir. Çoğunlukla doktorların tavsiye ettiği en geç kürtaj işlemi hamilelikten sonra ki 7-10 gün arasında değişmektedir. Ameliyat yapılmadan önce hamilelik ultrason aleti yardımıyla rahimin içinde gözle görünebilir bir durumda olmalıdır.
Kürtaj esnasında kanamalar ise çoğunlukla “atoni” ismi verilen rahimdeki sıvının boşaltılmasından sonra rahim kasının tam anlamıyla sağlıklı olarak kasılamaması durumunda meydana gelmektedir. Genellikle hamileliğin ilerleyen safhalarında yapılmış kürtaj ameliyatlarında bu durum damardan enjekte edilen bazı özel ilaçlarla veya rahime yapılan bir masajla düzeltilebilir.
Saydığımız problemlerin meydana gelme şansı, ameliyatın tecrübeli ve eğitim almış doktorlar tarafından dikkatli ve temiz ortamlarda yapılmasıyla yok denecek kadar azdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *