Soğuk buğday çorbası yapılışı tarifi – nasıl yapılır

Soğuk buğday çorbası atalarımızdan bizlere kalan son derece sağlıklı ve faydaları olan bir çorba türüdür. Buğdayın içerisinde bulunan diyet lifleri sayesinde buğday çorbası kilo vermek için de etkili bir zayıflatan çorbadır. Soğuk buğday çorbası nda haşlanmış yarma buğday ana maddemizdir. Sivas başta olmak üzere Anadoluda bir çok yörede soğuk buğday çorbası yapılıp içilmektedir. Soğuk buğday çorbası besleyici bir gıdadır ve içildiğinde kişiyi tok tutmaktadır. Soğuk buğday çorbası içildiğinde yazın insanın hararetini düşürür, soğuk serin tutar. Aynı zamanda diyet yapmak isteyenler bakımından çok faydalıdır, kilo vermenizi, zayıflamanızı sağlayacaktır.

Soğuk buğday çorbası nasıl yapılır -Soğuk buğday çorbası tarifi yapılışı:

Soğuk buğday çorbası (aşı) malzemeleri: yaklaşık 150 gr haşlanmış yarma buğday, 300 gr yağsız yoğurt, limon suyu, taze nane , dere otu, 3 bardak su.

Soğuk buğday çorbası (aşı) hazırlanışı yapılışı: Yağsız yoğurt ve limon suyu ile su karıştırılarak koyu ayran hazırlanır, içerisine haşlanmış buğday, azar azar taze nane ve dere otu eklenir, ayrıca besleyici olması bakımında içerisine haşlanmış nohut ilave ederseniz tok tutar ve öğün atlatmanıza yardımcı olur. Soğuk buğday çorbası pişmeden tüketiyorsunuz. Soğuk olarak tüketilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *