Lazer Epilasyonun Yan Etkileri ve Zararları-Lazer Epilasyon Yaptırmak Zararlı Mı

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri ve Zararları-Lazer Epilasyon Yaptırmak Zararlı Mı

--Lazer Epilasyon--
–Lazer Epilasyon–

Lazer epilasyon ne kadar faydalı tartışmaya açık bir konu.

Teknoloji geliştikçe tıp aalanında da büyük gelişmeler oluyor Bunların başında önemli bir gelişme büyük bir ihtimalle laser teknolojisidir. Lazer epilasyon yöntemi ehil kişilerce yapıldığı takdirde etkili ve güvenli bir epilasyon yöntemidir. Lazerin ürettiği enerji belirli bir dalga boyunda ışıktan oluşmaktadır.
Cilde zarar vermeden geçerek direk kıl köküne ulaşır ve sadece kıl kökünü tahrip eder.
* Klinik yanıt her hastada aynı şekilde olmadığından görüşme yapılarak kıl yapısı değerlendirilmeden kesin bir başarı oranı verilememektedir
* Nüks oranları tam olarak bilinmemektedir, her hastada farklı nüks oranı söz konusudur.Tedaviye en iyi yanıt acık renkli ten,koyu renkli kıl profiline sahip kişilerde gerçekleşmekle birlikte nüks oranı hakkında önceden tahmin yapmak imkansızdır.
* Beyaz-gri,kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez
* Bronzlaşmıs ciltlere lazer epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir.
* Tekniğine uygun ve işin uzmanı olmayan kişilerce yapılan lazer epilasyon tedavileri sırasında yanık, yara, deride renk değişiklikleri görülebilir. Bunların çoğu geçici yan etkiler olmakla birlikte kalıcı ve tıbbı tedavi gerektirecek kadar ciddi de olabilir.
* Gözlere zararlıdır, özel koruyucu gözlük takılması zorunludur.
* Elde tersine yeterli kanıt olmamasına karşın gebelerde kullanılması önerilmez,
* Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, prekanseroz cilt lezyonu olanlarda, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz.
* Lazer epilasyonun seans başına birim maliyeti yüksektir, toplam tedavi maliyeti düşünüldüğünde ise elektroliz epilasyondan daha pahalı değildir.

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık, ve kabarıklık gibi kısa süreli yan etkiler oluşmaktadır. Bunlar seansın etkinliğini gösteren belirtilerdir. Zira lazer ışını kıl köküne ulaştığında ısı enerjisine dönüşür ve ısı enerjisi kıl kökünü tahrip eder. Bu esnada ciltte hafif bir yanma batma hissi ile birlikte kızarıklık ve kabarıklıklar oluşur. Bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçmekle birlikte çok hassas ciltli ve kalın kıl köklerine sahip kişilerde birkaç gün geçmesi gerekmektedir. LightSheer Diode Laser gibi FDA onaylı gelişmiş cihazlarla yapılan uygulamalarda esmerlere bronz tenli kişilerde bile lazer epilasyon seansları güvenle uygulanmaktadır.
Lazer epilasyon tamamen ağrısız bir yöntem değildir. Özellikle kıl kökleri kalın olan kişilerde işlem yapılırken yanma batma hissi oluşmaktadır. Bu his devamlılığı olan ağrı şeklinde değildir. Tedavi bittiğinde acı hissi de bitmektedir. Acıya duyarlılığı fazla olan kişilerde bölgesel uyuşukluk sağlayan yüzeysel uygulanan kremlerle acı hissi bir miktar azaltılmaktadır.

Lazer Epilasyon Kanser Yaparmı Yapmazmı?
Lazer epilasyon işlemi sırasında radyasyon veya kimyasal maddeye maruz kalınmaz. Kansorojen etkisi yoktur. Radyasyon içermez, vücutta röntgen ışını tarzı artık bırakmaz, kansorojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır. Lazer Epilasyonun şimdiye kadar kanser ve başka bir rahatsızlığa yol açtığı görülmemiştir. Lazer epilasyon koyu renkli tenlerde küçük beyaz benekler oluşturmanın dışında olumsuz bir etkisi yoktur.Bu oluşan beyaz benekler ve kızarıklıklar 1-2 gün içersinde düzelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *