hamileyken adet görme-üstüne adet görmek ne demektir?

hamileyken adet görme-üstüne adet görmek ne demektir?

Gebelikte adet görmenin ve hamilelik döneminde regl kanaması geçirmenin halk arasında yaygın kullanılan tabirle adı, üstüne adet görmek tir. Üstüne adet görmek faydalı mı zararlı mı, başka hastalıklara belirti mi teşkil ediyor yazının devamına göz atınız..

Halk arasında “üstüne adet gördüğü” için hamileliğini geç fark ettiğini söyleyenlere şahit oluruz. Peki, bir kadının hamile olduğu halde adet kanamasına benzer bir kanama yaşaması mümkün müdür? Halk arasında “üstüne görmek” olarak adlandırılan durum gerçekten de söz konusu olabilir mi, yoksa kanamalar başka nedenlere mi bağlıdır? Herhangi bir kanama durumunda ne yapmanız gerekir?

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25’inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmez.

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olur. Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir.

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.

Her türlü kanamaya dikkat!
Hamilelikte, az ya da çok, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdır. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarındaki kanamalar bir sorunun işareti olabilmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:

Aşırı kanama

Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar

24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
Hamileliğin ilk aylarında implantasyon haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

Rahimdeki değişiklikler
Hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazen az miktarda vajinal kanamaya neden olabilir. Ayrıca pelvik muayene sonrasında da lekelenme görülebilir.

Düşük
Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar bazen de düşük belirtisi olabilmektedir.

Dış gebelik
Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildir. Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilir.

Gebelik dönemlerinde adet görülürmü sorusunu çok sık sorarız kendimize acaba böyle insanlar varmı gebe olmuş ama anlamamış kanamaları adet zannetmişler. Benim teyzem öyleydi kaynımda vardı gibi çok defa işitmişizdir. Ama aslında durum böyle değil. Normalde hamile olan bir insan adet görmez. Ama hamilelik dönemindede kanama ve ağrı görülebilir. Bu çok sık raslanan bir durumdur. dolayısı ile kontroller yapılmadığı taktirde hamilelikler çok ilerki aylardada anlaşılabilmeltedir. Kişilerin hamile kalabilecekleri durumlarda ve şüphelendiklerinde hamilelik testleri yapmaları ve hamilelik dönemindeki kanamalarıda ciddiye almaları gerekmektedir. Maalesef ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik sebepler ve insanların kendi bilinçsizliği ile birçok istenmeyen hamilelik hüsranları yaşanmakatadır. Bu konu altında mevcut durumunuzu anlatıp çözüm arama yolunu bulabilirsiniz. İnsanlar genelde problemlerini ararlar çözerler ve giderler. Bunu ben Kuran-ı kerim ayetlerindede okudum ve doğru, özet olarak şunu söylüyor “sıkıntı çektiğinizde yalvarır ve istersiniz, veririz ama sonra şükretmezsiniz.” . Burada bunu kırmaya çalıştım ama başaramadım. Şimdi bunu okuyan kaç kişi burada yaşadığı problemlerin çözümlerini anlatacak merak ediyorum. Genelde problemlerinizle ilgili sorular sorucaksınız bu normal, peki çözüm ve önerileriniz? .Bu olmayacak çünkü siz buraya hamilelikte yaşadığınız kanama ve ağrı problemleri ile geldiniz. Bu sorunu çözen bir kişi bunu aramaz ve burada bu yazıyı okuyor olmaz.

Ama benim size söyleyeceğim en ideal çözüm işin uzmanına her zaman muayene olun. İmkanlarınızı zorlayın ve sağlıkla kalın. Lütfen sorunlarınızı ve çekinmeden yazın.

2 thoughts on “hamileyken adet görme-üstüne adet görmek ne demektir?”

  1. merhaba ben hamile kalmak istiyorum peki bunu adet dönemimim bittikten kaç gün sonra yapmam gerekiyo

  2. Adetten sonraki ilk 13 günlük dönem güvenli dönem olarak adlandırılıyor. Adete 14 gün kala dan itibaren adet gününe kadar hamile kalma şansı daha fazla. Ama ilk 14 günlük güvenli dönemde hamile kalanlar var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *