Tüp Ligasyonu Yöntemi Nedir-Kadınlarda Tüplerin Bağlanma Tekniği Zararları Faydaları ve Fiyatları

Tüp Ligasyonu Yöntemi Nedir-Kadınlarda Tüplerin Bağlanma Tekniği Zararları Faydaları ve Fiyatları

Bebek sahibi olmak elbette Yaratıcının bizlere sunduğu bir nimettir. Ancak günümüzde bebek yetiştirmenin sorumluluğu, hayat pahalılığı ve ailelerin çalışması nedeniyle bebekleri ile çok fazla ilgilenememelerinden dolayı bir çok çift, çocuk sahibi olma isteklerini belirli bir sayı ile sınırlı tutmak zorundadır. Tabi bu sayının kaç olduğunu kişilerin sosyo-ekonomik durumları etkili oluyor. Ancak netice olarak bazı aileler bebek sahibi olmamak için bir takım korunma yöntemlerine başvuruyor. İşte bu noktada kadınlarda tüplerin bağlanması ile çocuk sahibi olmanın engellenmesi oldukça revaçta ve sık kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olarak göze çarpıyor.

Çocuk sahibi olup da artık bu kadar çocuk yeter diyen kadınların en çok tercih ettiği gebeliğe önlem olan ”kadın yollarının, kordonlarının, tüplerinin bağlanması” uygulaması hakkın da merak ettiğiniz her şey bu konumuz da mevcutdur

Kadın yollarının, tüplerinin bağlanması sonucun da bir daha bebek sahibi olmak mümkün müdür? Aslın da benim nazicane fikrimce bu kararı almadan kadın kordonları bağlatma operasyonu olmadan iyi düşünmek lazım. Kaldı ki bahsi geçen operasyonu yapacak olan Dr.lar hastaları ile konuşup, olabilecek sonuçların hepsini konuşmalıdır…

Kadınlarda Tüplerin Bağlanması Faydaları

 

Artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır.

* Kadınlarda tüplerin bağlanması yönteminde tüpler bağlandığı için yumurta, erkek tohum hücresi (sperm) ile karşılaşmaz. Böylece döllenme engellenir.

*  Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi gebelik şüphesi olmayan herhangi bir zamanda, kadın evli ise kendisinin ve eşinin yazılı onayı ile yapılır.

* Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi oldukça etkilidir.

*  Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi cinsel arzu, yeterlilik ve doyumda, adet kanamalarında hiçbir değişikliğe yol açmaz.

*  Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi hastanede yatmayı gerektirmez.

* Kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemi  cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (HIV/AIDS, hepatit-B, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi) korumaz.

Kadınlarda kısırlaştırma yöntemi hakkın da bir kaç bilgi daha paylaşmak isterim…

Ameliyatla kadinin kisirlaştirilmasi en etkili dogum kontrol yöntemidir.

Kadinda yumurtaliklarda üretilen yumurta tüplere geçer ve tüp içinde iken sperm ile karşilaşir ve döllenir.

Eger bu tüpler baglanirsa artik üretilen yumurta tüplerden rahime gidemeyecek ve sperm ile karşilaşamayacagi için döllenme olmayacaktir.

Basit bir ameliyattir ve ameliyat sonrasi cinsel ilişkide ve tatminde herhangi bir degişiklik oluşmaz.

İlerde çocuk sahibi olmak isteyenler için uygun degildir. Çünkü dönüşü olmayan bir yöntemdir.

Laparoskopi: Kadın hastalıkları ve infertilite’ye yol açan sorunların tanı ve tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemde laparoskopidir.Bu yöntemde, göbekten sokulan teleskop benzeri ince bir aletle iç genital organlar incelenir.

Laparoskopi, endometriosis, myom, yumurtalık kistleri, yapışıklıkları ile dış gebelik tanı tedavilerinde ayrıca, bir aile planlaması yöntemi olarak tüplerin bağlanması uygulamasında hastanın ve hekimin işini oldukça kolaylaştıran bir yöntemdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *