Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Üzerine

Sağlıklı yaşamak herkesin üzerinde titizlikle durduğu bir konu ama ne hikmetse sağlığımızın değeri bizden uzaklaşınca anlaşılır hemen doktor, meyve sebze, … arayışlara gireriz. Sağlıklı yaşam için sağlıklı bir beslenme alışkanlığımız olmalı. Sağlıklı beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlığının korunması,geliştirilmesi ve kronik hastalık riskini azaltmaya yönelik bir beslenme biçimi ile üretken olarak uzun süre yaşaması için besinlerin kullanılmasıdır.

*Yapılan bir araştırmada, yüksek ısıda pişen (250 C ve üzeri) yemeklerin tehlikeli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Fazla pişmiş yemekler düşük ısıda pişen yemeklere göre vücut proteinlerine zarar verirler. Düşük ısıda pişen yemekler ise kilo kaybına yardımcı olurlar.

*Kivi:Bu meyveyi kabuğuna bakarak değerlendirmeyin. Kahverengi kabuğunun altında parlak yeşil antioksidan ve lif deposu bir meyve bulunuyor. Kivi radikallerin vereceği zararlardan vücudu korur, içerdiği yüksek E vitamini hücreleri yeniler, güçlendirir. Mısır dışındaki diğer tüm sebze ve meyvelerden daha yüksek E vitamini içerir. Ayda 2-3 kivi yemek pıhtılaşma riskini önler. Kandaki yağ oranını azaltarak kalp krizi riskini % 15 daha azaltır.

*Ispanak: A, B, ve C vitaminleri ile demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır. Bağışıklık sistemini canlandırır, deri ve saçları sağlıklı tutar.

*Yağsız ceviz serpilmiş meyveli yoğurt, günlük doymuş yağ ve iyi bir şekilde antioksidan almanız için iyi bir seçenektir.

*Omega 3, vücut tarafından yapılamayan ve dışardan yiyeceklerle alınması gereken doymamış yağ asitlerine verilen addır. En iyi Omega kaynağı balıktır. Bu arada ceviz, keten tohumu, semiz otu gibi besin maddelerinde omega-3 yağ asidi bolca bulunur.
Omega 3 çocuklarda zeka gelişimine olumlu etki sağlar, Omega 3 yağ asitleri öğrenme kabiliyetinin artmasına yardımcı olur. Hamilelik sürecinde bebek, anne karnında omega3 yağ asitlerini anneden alır. Bu yüzden hamilelik sürecinde omega 3 alımı çok önemlidir. Bütün saydıklarımızdan da anlaşılacağı gibi balık sağlıklı beslenme açısından büyük bir yer tutar.

*Sağlıklı Zayıflama
Sağlıklı beslenme programlarının düzenlenmesinde yetkili tek uzman diyetisyendir. Diyetisyenler, kişinin sağlık durumu, kan bulguları, kullandığı ilaçlar, boy uzunluğu, kilosu, vücut yağ-kas oranı, çalışma ve yaşam koşulları, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, sosyoekonomik durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel beslenme programını düzenler ve takibini sağlar.

Diş Sağlığı ve Beslenme

*Dişleri sert ve sivri maddelerle karıştırmak, çok sıcak ve çok soğuk içmek diş çürümesine neden olur.

*Dişlerle sert cisimleri kırmak, diş minesini çatlatır.

*Dişleri her yemekten sonra ve yatmadan önce fırçalamak, ağız ve diş sağlığını korur.

*Dişleri sağlık kontrolünden geçirmek, uzun süre sağlam kalmaları için şarttır. Ağız ve diş sağlığı korunur

Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimine yapılan ziyaretler sağlıklı dişler için iyi bir başlangıç olabilir ama yeterli değildir. Beslenme alışkanlıklarının da diş sağlığı üzerinde olumlu/suz etkileri vardır.

*Asitli içecekler ister şekerli ister şekersiz olsunlar dişleriniz için bir tehlikedirler. Bu tür içecekler zamanla diş hassasiyetine ya da çürüklere neden olabilirler. Bunu engellemek için ise bu tür içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun, içtiğiniz zaman ise pipet kullanın.

*Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha: Eğer sağlıklı bir yaşam ve de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız sigaraya kesinlikle hayır demelisiniz. Sigara kullanımı dişlerinizde renkleşmeye, ağız kokusuna, dişeti hastalığına, akciğer kanserine neden olabilir. Eğer bir günde 20 ya da daha fazla sigara içiyorsanız içmeyen birine oranla ağız kanserine yakalanma oranınız 6 kat daha fazladır.

2 thoughts on “Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Üzerine”

  1. dediğin gibi sadece sağlımızından uzaklaşınca sağlıklı beslenme arayışına giriyoruz. oysa ki biçok besin düzenli tüketildiğinde mucizevi etkilere sahip.. ben bu ara bu konuya biraz takmış durumdayım açıkçası 🙂 şu sıralar da balı incelemekteyim. yararlarını incelemeni tavsiye ederim sana da, tek başına bi post konusu olabilir mesela çam balı. tam da mevsimi gelmişken 🙂 antioksidan etkisinden tut, mineral zengini olması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi süper etkileri var. tabii sadece araştırmanı değil, kullanmanı da tavsiye ederim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *