Elma kabuğunun faydaları ve yararları nelerdir-elma kabuğu nelere iyi gelir

Elma kabuğunun faydaları ve yararları nelerdir-elma kabuğu nelere iyi gelir

Elma yerken elimize bir bıçak alır ve sanki bir maharet sergiliyormuşuz gibi elma kabuğunu soyarız. Aslında büyüklerimizden gördüğümüz ve nedense hiç bir şekilde neden yaptığımızı sorgulamadığımız bir çok davranış gibi, elma kabuğu soymak ta aslında bizleri elma kabuğunun faydaları ve sağlığa yarararından mahrum ediyor. Elmanın en besleyici kısmı olan elma kabuğu, ne tür vitaminler ve mineraller içerir, faydaları ve kullanımı nelerdir bir göz atalım

Elmanın sayılmayacak kadar çok yararı var.Pek çok hastalığı da önleyen elmanın faydalarına bakalım;

Kolestrol;

Elmanın içeriğindeki posa ve antioksidan mücevher değerindedir.Tüm posalı yiyecekler gibi,kolestrolü doğal yollardan düşürür.

Hayvansal gıdalar tüketildiğinde koruyucu bir madde olmadığında bağırsakta emilim gerçeklerşir.Elma bu emilimi engelleyerek dışkı yoluyla atılmasını sağlar.Bunun yanında sindirim için gerekli olan,karaciğerden on iki parmak bağırsağa akıtılan safra asitlerinin işe yaramayan kısımlarını emrek vücuttan atılmasını sağlar.Kandaki kolestrol bu şekilde düşmüş olur.

Şeker hastalığı;

Beyaz ekmek,şeker,beyaz makarna,patates ve mısır kandaki şekerin hızlı yükselmesini sağlar.Bu yüzden şeker hastaları için tavsiye edilmeyen yiyeceklerdir.Elmanın içerisindeki pektin maddesi şekeri emerek kandaki şekerin hzılı yükselmesine engel olur.

Günde 1 adet orta boy elma yemek sağlık açısından çok faydalıdır.Canınız tatlı çektiğinde, elma yemek sizi fazla kilolardan koruyacağı gibi tatlı yeme isteğinizi de azaltacaktır.

Kalp ve damar;

Kandaki ve dışarıdan alınan kolestrolü düşürerek kalp damar hastalıklarının önüne geçer.Elmanın içerisinde bulunan antioksidanlar,kandaki kolastrolün okide olup damar çeperine yapışmasını engeller.

Bağırsak kanseri;

Elmanın içerisindeki posa bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.Posalı yiyecekleri ne kadar fazla tüketirseniz bağırsak kanserine yakalanma riskiniz o kadar azalacaktır.Meyve,sebze,baklagiller,tahıl ürünleri ve salata ürünlerini mutfak kültürüne yerleştirememiş olan ülkelerde bağırsak kanseri ciddi rakamlara ulaşmıştır.

Kabızlık bağırsak kanserinin en büyük nedenlerindendir.Elma yiyerek kabızlığı rahatlıkla önleyebilirsiniz.Tüm hastalıkların başını çeken sigaranın,kanser türlerinden birisi olan mesane kanserine karşı,elmanın içerisinde bulunan antioksidanlar ile etkisi azalmaktadır.

Elmanın yararları saymakla bitmez fakat dikkat etmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı daha var.Elmayı kesinlikle kabuklu yiyin,asla kabuğunu soymayın.Çünkü bütün değerler elmanın kabuğunda saklıdır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *