Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir – Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir – Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır

Fesleğen bitkisi şarkılara konu olan hoş kokulu ve aromalı bir bitkidir. Fesleğen çayı aynı zamanda idrar sökücü ve ödem atıcı bitki olarak ta şifalı bitkiler arasında özel bir öneme sahiptir. Bu yazımızda hem felseğen çiçeği ve çayı hakkında tıbbi bilgiler vereceğiz hem de fesleğen çayı nasıl yapılır sorusuna cevap olacak bir fesleğen çayı tarifi vereceğiz

Fesleğenin Yetiştiği Yerler : Hindistan, Afganistan, Pakistanda yetişir. Günümüzde tüm dünyada kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Güney Anadoluda yetiştirilmektedir.

Fesleğenin Kullanım Bilgileri : Fesleğen özellikle enfeksiyonlara karsı koruduğu veya tedaviye yardımcı olduğu bilinmektedir.fesleğeni cok tüketen kişiler daha az hasta olurlar. Fesleğenin ayrıca canlandırıcı etkiside vardır.

Kullanım Tavsiyeleri : Tek başına yüksek miktarda özellikle hamilelerde kullanılmamalıdır

Fesleğen çayı nasıl yapılır

Fesleğen Çayı Tarifi 1
Malzemeleri
Fesleğen (Reyhan),
Elma çekirdeği,
Eğrice yonca,
Kayısı,
Lavanta çiçeği,
Bal
Fesleğen Çayı Hazırlanışı:
Elma çekirdeği ve fesleğen tohumları bir gün önceden ballı suda dinlendirilir.
Bir tutam yonca, üç adet kayısı kurusu ve yarım tutam lavanta çiçeği ballı suda yirmi dakika kaynatılarar hazırlanan çay, yemek aralarında bir bardak içilir.

Fesleğen Çayı Tarifi 2
Elma çekirdeği ve fesleğen tohumları bir gün önceden ballı suda dinlendirilir.

Bir tutam yonca, üç adet kayısı kurusu ve yarım tutam lava nta çiçeği ballı suda yirmi dakika kaynatılarak hazırlanan çay, ye mek aralarında bir bardak içilir.

Fesleğen Çayı Faydaları – Fesleğen Çayının Faydaları
“Baş dönmesinde, safrada ve burun kanamalarında Fesleğen Çayının etkin yararları vardır. Ayrıca, midenin su toplaması halle rinde ve böbrek rahatsızlıkları ile karaciğer şişmelerini de önler.”

Baş dönmesinde, safrada ve burun kanamalarında fesleğen çayının etkin yararları vardır. Fesleğen çayı ayrıca, midenin su toplaması hallerinde ve böbrek ra hatsızlıkları ile, karaciğer şişmelerini önler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *