sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler

sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler
sigarayı bıraktıktan sonra vücut ve bedenimizde olanlar aslında sigarayı bırakmanın ne kadar hızlı bir şekilde olumlu etkiler yaptığını gözler önüne sermektedir.

Araştırmalar, 35 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerin yaşam sürelerinin, hiç sigara içmeyen kişilerle aynı olduğuna dikkat çekiyor.

İlk 20 dakika sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner.

Sigarayı bıraktıktan 8- 24 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Kanda bulunan karbonmonoksit oranı hızlı bir biçimde düşmekte ve normal seviyelere inmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra kandaki oksijen miktarı yükselir. Kalp krizi geçirme riski ve tehlikesi ciddi oranda azalmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Sinir uçlarında onarım başlar; koku ve tat alma duyusu iyileşir.

Sigarayı bıraktıktan 2 hafta 3 ay sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Efor kapasitesi artar, koku ve tat alma duyuları iyileşir, balgam miktarı azalır, diş ve tırnaklardaki sarı lekeler kaybolur. Kan dolaşımı düzelir. Akciğerin kapasitesi yüzde 30 oranında artar.

Sigarayı bıraktıktan 1-2 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Akciğer kanseri riski düşmeye başlar. Kalp hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 36 oranına iner. Koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riski yüzde 50, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı riski ise yüzde 30- 50 azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar.

Sigarayı bıraktıktan 1-9 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Öksürük ortadan kalkar. Nefes darlığı azalır, konsantrasyon artar. Akciğer kendini enfeksiyonlara karşı daha iyi korumaya başlar.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Ağız, gırtlak ve yemek borusu kanseri riski yarıya iner.

Sigarayı bıraktıktan 5- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : 5-10 yıl sonra felç olma riski, 15 yıl sonra da koroner kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı düzeye gelir.

Sigarayı bıraktıktan 10- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Akciğer kanserinden ölme riski yüzde 50 azalır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski ise ciddi bir şekilde azalır. 15 yıl sonra bütğn riskler, sigara içmemiş bir insanla aynı düzeye gelir.

Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
•Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
•Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
•Abur cuburu boş verin, bol su için.
Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız – nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri…
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır – çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki diğer değişiklikler şunlardır:

Sigarayı bıraktıktan 20 Dakika Sonra
Kan basıncınız düzelir
Kalp atışlarınız normale döner
El ve ayak ısınız normale döner

Sigarayı bıraktıktan 8 Saat Sonra
Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar
Sigarayı bıraktıktan 48 Saat sonra olanlar
SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

Sigarayı bıraktıktan 72 Saat Sonra olanlar
Nefes almanız kolaylaşır
Enerji seviyeniz yükselir

Sigarayı bıraktıktan 2-12 Hafta sonra
SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
Yürüme ve koşmanız kolaylaşır
Sigarayı bıraktıktan 3-9 Ay sonra olanlar
SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
Nefes alma sorunlarınız iyileşir
Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

Sigarayı bıraktıktan 1 Yıl Sonra olanlar
Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

Sigarayı bıraktıktan 5 Yıl Sonra olanlar
Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

Sigarayı bıraktıktan 10 Yıl Sonra
Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

Sigarayı bıraktıktan 15 Yıl Sonra olanlar
Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

21 thoughts on “sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler”

  1. Kalbimde ritim bozukluğu hastalığı oluştu 7 ay önce, doktor sigarayı yasaklı ve 26 gün önce sigarayı bıraktım ama hiç mutlu değilim. Sürekli bir şeyler yemek veya uyumak istiyorum hiç kimseyle konuşmak istemiyor ve sürekli dalgınım ve her sigara içme isteğinde baş ağrısı oluşuyor ve bütün vücudumda bir boşalma hissine kapılıyorum o yüzden ne yapacağımı şaşırdım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *